Dé lokale en regionale nieuwssite

Als journalist schrijf ik over actuele zaken. Ook zijn ruim 80 boeken van mij gepubliceerd. Deze blog heeft al miljoenen bezoekers verwelkomd. Hier vindt u alle, ruim 26.900, gepubliceerde artikelen, verschenen in landelijke, regionale en lokale dag- en weekbladen en magazines. Mocht u onderwerpen aan de kaak willen stellen, neemt u dan contact met mij op: info@writing4u.nl. Foto's kunnen, tegen vergoeding, besteld worden via dit emailadres.

12 oktober 2007

‘Wetten zijn noodzakelijk om een democratie te hebben’

Jan Franssen gastdocent op Northgo College


NOORDWIJK – In het kader van de Nationale Onderwijsweek gaf Jan Franssen, Commissaris van de Koningin voor Zuid-Holland, een gastcollege aan de leerlingen van klas 4-atheneum van het Northgo College. Hij hield een pleidooi voor democratie in Nederland en ging hierbij tevens in op een onderzoek waaruit bleek dat 60% van de jongeren zich door niets en niemand de wet wil laten voorschrijven.

Franssen was goed voorbereid, zo bleek ook uit zijn woorden voordat hij de klas binnenstapte: ‘Ik heb alles in mijn hoofd zitten over wat ik ga zeggen.’ Met praktijkvoorbeelden en het uitleggen van protocollen gaf hij aan hoe wetten tot stand komen en hij kwam maar tot een conclusie: Wetten zijn noodzakelijk om een democratie te hebben.

Rommeltje

Na een in eerste instantie wat afwachtende houding, ondervroegen de leerlingen Franssen onder meer over de Rijn Gouwe Lijn (‘Wanneer komt die er?’: ‘Hopelijk in 2015’) en het feit dat er geen referendum over de nieuwe grondwet komt. Uiteindelijk waren de meesten overtuigd dat regels noodzakelijk zijn om er voor te zorgen dat het geen rommeltje wordt in dit land. Op eentje na: ‘Ik vind het niet prettig als men zegt wat ik moet doen!’

Vereerd

Rector Lieneke Jongeling was enthousiast over het bezoek: ‘We voelen ons zeer vereerd met het bezoek: vandaag was namelijk ook de Dag van de Leraar. Het is niet de eerste keer dat we een gastdocent hebben, maar wel de eerste keer dat de Commissaris van de Koningin hier les geeft.’ Ook Peter Kelder, docent Nederlands, was vol lof: ‘Veel leerlingen zijn zich er niet van bewust welke rol de provincie speelt. Ter voorbereiding op dit bezoek hebben ze een folder van de provincie gekregen om meer kennis op te doen. De heer Franssen spreekt voor een groep die binnenkort kiesgerechtigd wordt en voor hen is het van belang dit soort dingen te weten.’ Kelder was niet verrast over de vragen van de Rijn Gouwe Lijn: ‘Dit leeft hier, want veel van hen worden studenten in Leiden en ze willen weten waar de RGL gaat lopen en hoe vaak deze per uur vertrekt.’

Dat het gastcollege ook bij Franssen in de smaak viel bleek wel: hij heeft de leerlingen uitgenodigd om op een woensdag een vergadering van Provinciale Staten bij te wonen. Dit voorstel voor een terugbezoekje viel in goede aarde. ‘Dat gaan we zeker doen!’, was de algemene stemming.